Na oder je prišlo šest strokovnjakov iz štirih držav, ki so razpravljali o delovnih prostorih prihodnosti in nam predstavili časovni načrt za uspeh organizacije

PRILAGODLJIVO DELOVNO OKOLJE POVEČUJE PRIPADNOST ZAPOSLENIH

O IDENTITETI BLAGOVNE ZNAMKE

Foto: Žiga Ivanc

Prejšnji teden smo na WDC24 blogu govorili o tem, kako koncept prilagodljivosti delovnega okolja pomeni več kot le niz odprtih in zaprtih prostorov. Te aktualne izzive vsakega podjetja je predstavil Mark Catchlove, naslov njenega prispevka pa je bil ‘Fleksibilnost in izbira podpirata storilnost; spoznajte svoje projektne teame’. 

Mark Catchlove je poudaril, kako moramo oblikovati prostore in površine, ki podpirajo različne načine dela, dinamiko teamov in potrebe posameznikov. Mark Catchlove, iz MillerKnoll je mnenja, da bi morali dobro zasnovani delovni prostori podpirati štiri osnovne tipe teamov, pri čemer zaposlene primerja z glasbeniki.

Preberite blog prejšnjega tedna tukaj!

MOČ DELOVNIH PROSTOROV, KI ODRAŽAJO BLAGOVNO ZNAMKO

V sodobnih delovnih prostorih je fleksibilnost pomembnejša od estetike. Čeprav so lahko lepe pisarne dobra podpora za vaš marketing in branding, pa je visoko učinkovito delovno okolje tisto, kar ustvarja dodano vrednost v smislu produktivnosti in uspešnosti zaposlenih.

Vzemimo za primer SIP, ki je zadnjih deset let strateško razvijal blagovno znamko za močno prepoznavnost na glavnih nišnih trgih, potem pa vse to nadgradil s poslovnimm centrom visokega nivoje. Ali LEGO, katerega novi poslovni sedež na Danskem je super katalizator ozaveščenosti o brandu, vendar pa so delovni prostori v tem hiper modernem poslovnem centru, v pisarnah in v proizvodnji, tisto, kar vrača naložbo.

Prilagodljivo delovno okolje ustvarja občutek povezanosti med posamezniki in teami, vzbuja ponos in pripadnosti podjetju ter skupni prostor spremeni v okolje, kjer lahko zaposleni dosežejo svoje najboljše rezultate.

SIP EXPERIENCE: GRADNJA PONOSA IN PREPOZNAVNOSTI

In že smo pri naslednjem nastopu na WDC24. V vlogi gostiteljice konference (WDC24 se je zgodil v novem poslovnem centru SIP) in marketinške strokovnjakinje je Metka Hrovat navdušila zbrane v dvorani. 

Da bi okrepili občutek pripadnosti pri zaposlenih, svetuje Metka, si morajo podjetja prizadevati, da bi ustvarile tako izkušnjo delovnega okolja, ki je primerljiva z izkušnjo blagovne znamke. To pomeni konsistentnost, visoko kakovost in usklajenost vrednot zaposlenih z interno kulturo in vrednotami podjetja. 

Kot je izpostavila Metka Hrovat, njihov SIP Experience Center uteleša doslednost pri skrbi za razvoj in zaščito blagovne znamke. Odraža poslanstvo podjetja, skrb za zaposlene, kupce in partnerje in zavezanost odličnosti v vsem, kar podjetje dela in kar podjetje je.

 

Uspeh podjetja SIP kaže, da se močna izkušnja blagovne znamke začne znotraj podjetja:  

1. Zaposleni kot največji podporniki: Blagovne znamke rastejo od znotraj navzven – zaposleni bi torej morali biti največji zagovorniki blagovne znamke podjetja. Pri SIP to dosežejo z jasno izpostavljenimi vrednotami podjetja, ki so povezane z vsakodnevnim dogajanjem v podjetju, od proizvodnih delovnih mest, do pisarniških prostorov.  

2. Vidne vrednote: Temeljne vrednote, kot sta trpežnost in prilagodljivost, so vidno predstavljene v vsakem prostoru podjetja, kar ohranja zaposlene povezane z vizijo podjetja in strateškimi cilji, h katerim stremijo.  

3. Ponosni na prostore: Novi sedež podjetja SIP te vrednote uteleša in s svojim dizajnom odraža ponos ter poslanstvo podjetja v vsaki svoji podrobnosti. Ko delovno okolje odseva blagovno znamko podjetja, so zaposleni bolj nagnjeni k temu, da se poistovetijo z njegovo vizijo in tako soustvarjajo javno podobo podjetja.  

S povezovanjem zaposlenih z blagovno znamko na vseh točkah SIP zagotavlja, da zaposleni niso le motivirani, temveč tudi poosebljajo identiteto podjetja v svojih notranjih in zunanjih interakcijah.

SIP Experience Center, foto: Miran Kambič; SIP Vrednote, Metka Hrovat, @SIP

VKLJUČENOST IN IZRAZ BLAGOVNE ZNAMKE: LEGO HQ

Če se vrnemo k nasvetom Jesperja Toubøla iz LEGO, lahko še dodatno ponazorimo pomen prilagodljivega delovnega okolja. Pri LEGO sta vključenost in organizacijska struktura ključnega pomena za ustvarjanje idealnega delovnega okolja. Z vzpostavitvijo vzdušja, kjer vsak zaposleni čuti vrednote podjetja, LEGO spodbuja svoje zaposlene, da dosežejo svoje najboljše rezultate.  

Podobno kot SIP tudi LEGO načrtno vključuje svojo blagovno znamko v vsak vidik svojega poslovanja in fizičnih prostorov. Njihovo poslanstvo, da “ustvarjajo delovna okolja, ki utrjujejo blagovno znamko in vrednote LEGO”, zagotavlja, da izkušnja v pisarni ne le dodaja vrednost zaposlenim, ampak tudi krepi identiteto blagovne znamke.  

KAKO LEGO USTVARJA BLAGOVNO ZNAMKO IN VKLJUČUJOČE OKOLJE

1. Interaktivni prostori za sestanke: Sobe za sestanke vključujejo izdelke LEGO in etos blagovne znamke. Večji prostori vsebujejo igrive elemente, kot so LEGO igralne postaje, ki zaposlenim omogočajo ustvarjalno interakcijo z njihovimi izdelki.  

LEGO HQ, Jesper Tøubol, @LEGO

2. Edinstvena izkušnja: Od 3D LEGO modelov do sodelovanj z drugimi blagovnimi znamkami in digitalnimi tehnologijami LEGO ustvarja nepozabne trenutke, ki poudarjajo njegovo poslanstvo in vzbujajo ponos med zaposlenimi.  

LEGO HQ Danska, @LEGO/C.f. Møller Architects

3. Prisotnost blagovne znamke povsod: Od notranjosti delovnih prostorov do fasade, vsak detajl odraža LEGO blagovno znamko. Zaposleni so nenehno obdani s simboli vrednot in kulture podjetja, kar zagotavlja, da so ponosni, da pripadajo takemu podjetju.

Iščete navdih? Oglejte si LEGO izkušnjo tukaj.

LEGO HQ Danska, @Adam Mørk

KAKO IMPLEMENTIRATI VISOKO PRILAGODLJIVOST V VAŠEM PODJETJU?

Zdaj ko smo pojasnili pomen prilagodljivosti in občutka pripadnosti v delovnem okolju, je tukaj nekaj načinov, kako te ideje uresničiti v vašem podjetju:  

1. Določite temeljne vrednote svojega podjetja  

Začnite z opredelitvijo vrednot in poslanstva, ki definirajo vaše podjetje.  

  • Za kaj se zavzemate?  
  • Katere principe sledite pri svojem delovanju?  
  • Kako se lahko te vrednote odražajo v vašem delovnem okolju?  

 

Jasno definirane vrednote bodo ustvarile trdne temelje za vašo strategijo delovnega okolja.  

2. Vključite vrednote v vsakodnevno delovno življenje

Razmislite, kako lahko vgradite vrednote podjetja v vsakodnevne izkušnje svojih zaposlenih. Ali to vključuje ustvarjanje novih tradicij, prenovo prostorov ali zagotavljanje virov, ki odražajo vaše poslanstvo? 

Primeri: 

  • Podjetje z osredotočenostjo na trajnost: Vključite zelene površine, reciklabilne materiale ali energetsko učinkovite rešitve v zasnovo prostora.  
  • Inovativno usmerjena ekipa: Dodajte ustvarjalne cone, sobe za brainstorming ali napredne tehnološke elemente. 

 

Prepoznate SIP vrednote v sliki njihovega sedeža?

SIP Experience Center, Slovenia, foto: Miran Kambič

3. Premislite, ali vaše okolje potrebuje osvežitev

Včasih je nova zasnova ali prenova prostorov najboljši način za krepitev vaših vrednot. Zastavite si vprašanja:  

  • Ali trenutni prostori odražajo identiteto vaše blagovne znamke?  
  • Ali spodbujajo občutek povezanosti in navdiha pri zaposlenih?  

 

Prenovljeno ali na novo zasnovano delovno okolje lahko vašo ekipo poživi, izboljša zadovoljstvo pri delu in poveča produktivnost. Če ne veste, kje začeti, preberite naš zadnji blog o tem, kako prilagodljivi prostori povečujejo produktivnost. 

Lokve HQ, Hrvaška, foto: Kragelj

4. Gradite prepoznavnost blagovne znamke

Prilagajanje ni omejeno le na fizične izdelke ali posebne projekte – gre za izražanje identitete. Uporabite svoj prostor za pripovedovanje zgodbe vašega podjetja na načine, ki odmevajo med vašimi zaposlenimi. 

Ideje:

  • Praznujte uspehe: Razkažite plakate ali fotografije zaključenih projektov in dosežkov.  
  • Prikazujte kulturo: Zasnujete steno s fotografijami ali digitalne zaslone trenutkov team buildinga in dogodkov.  
  • Poudarite vizijo: Vključite navdihujoče citate, grafične elemente ali materiale, ki odražajo vaš brand in vrednote.  

 

Prepoznavnost blagovne znamke pomeni, da je vaša identiteta vidna na način, ki navdihuje in motivira druge. Bodite ustvarjalni, razmišljajte izven okvirjev in vodite z zgledom, da ustvarite okolje ponosa in pripadnosti za svojo ekipo.  

 
Potrebujete pomoč pri uresničevanju teh idej?

Sodelujte s podjetjem Kragelj arhitekti, kontaktirajte nas za uvodno konzultaijo. 

Najboljši prvi korak je običajno ocena potencialov vaših obstoječih ali novih prostorov (WorkplacePotenttial analiza) ali izračun indeksa učinkovitosti vašega delovnega okolja (Workplace Performaince Index).  

GenePlanet, Slovenia, foto: Matej Kolaković

Za informacije in poizvedbe: info@kragelj.com

Izabela Eržen

Izabela Eržen

Izabela je strastna zagovornica inovativnih workplace strategij in je obenem odgovorna za brand in marketing v podjetju Kragelj arhitekti. Z diplomo iz arhitekture, urbanizma in gradbenih ved na TU Delft na Nizozemskem prinaša napredne ideje in prakse v projekte za naročnike podjetja.

Kontaktirajte jo: izabela.erzen@kragelj.com

Vas zanima več?

Prijavite se na naš newsletter in prejemajte redne nasvete direknto v vaš inbox.

Sorodne vsebine

Inovacije se zgodijo, ko jih ne načrtujete

Na konferenci WDC24 je glavni govornik Jesper Toubøl poudaril, kako pomembno je spodbujati take trenutke in kako oblikovanje neformalnih prostorov na delovnem mestu podpira različne načine dela.

7 idej s 7. konference WDC24

Če ste zamudili WDC24 — ali ste se dogodka udeležili pa želite obnoviti ključne zaključke in priporočila konference, vam bo ta povzetek postregel z glavnimi idejami v zgoščeni obliki.

Delite vsebino:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on email
O Metki Hrovat:

O Metki Hrovat:

Metka Hrovat je izvršna direktorica znamke in kadrov v SIP d.d. Šempeter in izvršna svetovalka pri Brand Trust. Magistra ekonomskih znanosti s področja poslovnega prestrukturiranja ima 25 let izkušenj v operativnem in strateškem marketingu, komunikaciji ter upravljanju blagovnih znamk.

Oglejte si: WDC24 galerija!

Celotna galerija na wdc.si

V sodobnih delovnih prostorih je fleksibilnost pomembnejša od estetike.

SIP Vrednote:

  1. Zaposleni kot največji podporniki
  2. Vidne vrednote
  3. Ponosni na prostore

Pri LEGO sta vključenost in organizacijska struktura ključnega pomena za ustvarjanje idealnega delovnega okolja.

Kako povečati produktivnost in finančno uspešnost s pametnejšo zasnovo delovnih prostorov?

Katere so napake, ki se jih morate izogniti?

Pridobite svoj brezplačni vodnik zdaj!